Tekstil ve Moda Sitesi

Akrilik Nedir

Akrilik Nedir
Akrilik Elyaf 
Yapay elyaflar arasında yüne en çok benzeyenidir. ISO (Uluslararası Standartlar Organizasyonu) ve BISFA (Uluslararası Sentetik Elyaf Standardizasyon Bürosu) tanımlarına göre kimyasal yapısında en az % 85 oranında akrilonitril içeren elyaflar akrilik elyaf olarak adlandırılırlar. Dünya'nın artan yün ihtiyacı ile yüne benzeyen ve yünün özelliklerine sahip yapay lif geliştirilmesi için yapılan çalışmalar sonucunda bulunmuştur. İlk akrilik elyaf 1940'lı yıllarda Amerika'da Du Pont firması tarafından laboratuvarda geliştirilmeye başlanmış, 1945'te pilot tesiste üretilmiş, 1950'den itibaren de ORLON patent adıyla piyasaya sürülmüştür. Önceleri % 100 akrilonitrilin polimerizasyonu ile homopolimer olarak üretilen Orlon, sert ve kırılgan ve boyanması zor olduğu için, ikinci bir monomer ilavesiyle kopolimere dönüştürülmüş ve özellikleri tekstilde kullanıma uygun hale getirilmiştir. Akrilonitril ile komonomerin polimerizasyonundan oluşan akrilik elyaf yaş ve kuru çekim sistemleriyle üretilmektedir. Akrilik % 100 olarak kullanılabildiği gibi, diğer hammaddeler ile karıştırılarak melanj kullanıma da uygundur.

Akrilik ve Akrilik Elyafın Özellikleri 
-Yün ve pamuklu tuşesi ve görünümü verilebilme kolaylığı,
-Kolayca yıkanabilme ve şeklini koruma,
-Güveye, yağa ve kimyasallara dayanıklılık,
-Mükemmel haslıkta parlak renklere boyanabilme,
-Güneş ışığına karşı yüksek dayanıklılık,
-Görünüm ve tuşe olarak yüne benzeyen doğallık ve sıcaklık hissi. 

Akrilik Elyafın Kullanım Alanları
-Giyim: Süveterler, çoraplar, peluş, yuvarlak örgü, spor giyim ve çocuk giyimi, 
-Ev Tekstili: Halı, battaniye, kilim, döşemelik, kadife kumaşlar ve dolgu kumaşlar, 
-Dış mekan kullanımı: Araba tavanları, tekne örtüleri, branda, dış mekan mobilyaları, 
-Endüstriyel kullanım alanları: Toz filtresi, inşaat yapımında güçlendirici dolgu malzemesi, araba aküleri.

20 yorum:

Akrilik tekstil için önemli liflerden birisi, ülkemizde üretimde önemli bir yere sahip..

yün olmayınca akrilik yapmışlar

akrilik diye bboya da var

akrilik nedir, akrilik özellikleri nelerdir kısaca ve anlaşılır şekilde aktarılmış teşekkürler

dünyanın en büyük akrilik fabrikası Türkiye'de. Akrilik bizden sorulur aynı zamanda ülkemizin en büyük tekstil fabrikası, işte sıralama http://tekstilsayfasi.blogspot.com.tr/2014/10/turkiyenin-en-buyuk-tekstil-firmalari.html

Akrilik yapay bir liftir. Bu yüzden ter çekmez ve koku yapar. Ayrıca sıcak tutma özelliği yün kadar iyi değildir. Hatta pek iyi olduğu söylenemez. Etiketinde %100 akrilik yazan ürünleri almayınız. Daha çok pamuk,yün gibi doğal liflerle karıştırılmış ürünleri tercih edin.

Sıcaklıksa yünden başkasını tanımam

yünden başkasını tanımam demiş bir önceki yorumcu, ben de tanımam ancak akrilik kumaşlar ucuz, yün pahalı ve kaynak sınırlı bundan dolayı yünün yapay hali olan sıcak tutan ve çokça üretilebilen bir lif ihtiyacı sonucunda ortaya çıkmıştır.

Tuşe nedir dedim ve öğredim sizinlede paylaşayım ; yün tuşeli akrilik kumaş demek veya kısaca tuşe veya tuşeli kelimeleri dokunuş yani akrilik kazak, bere, hırka veya halı her ne ise tutum özelikleri yani elinizle tuttuğunuzda elyafın size yaşattığı yumuşak tutum ya da o lifin dokunuştaki hissettirdiği duygu demek. Örneğin başka lifler için sert tuşeli, kaygan tuşeli, dolgun tuşeli, ipek tuşeli, keten tuşeli, pamuk tuşeli vb. kelimeleri kullanılabilir; yani o lif elimizle dokunduğumuzda bize ne his veriyorsa öyle tuşesi vardır denilir. Yapay elyaflar için kullanılır genelde. çünkü her yapay lif doğal liflerin alternatifi olarak üretilir ve ona benzetilmeye çalışılır, mesela akrilik yüne benzer; polyester pamuğa benzer yani onun daha ucuzu ve doğalın yetmediği yerde devreye girenidir, yapay yollardan elde edilenidir.

Akrilik elyafta tüylenme sorunu için ne yapmak gerekir

bazı lifler yapısı gereği tüylenme problemi yaşatabilir bunun için traş bıçağı ile hafifçe yukardan yukardan traş etmek gerekir, bunun makinesi de var 'pilling remover' diye arat bulursun internette.

akrilik iyi bir yündür.

Akrilik esneme yapıyormu az da olsa?

esneme yapar birazda olsa

Ben hirka ve kazak alirken akrilik olanlari tercih ediyorum. Çünkü daha ucuz ve sicak tutuyor..batma hissi de olmuyor. Kasinmiyorum. Angora çorap almak istedim. Calzedonia diye bir markadan. %7 angora var sadece ve 55 lira külotlu çorap. O fiyata hirka alirim.

Akrilik yapmak için gerekli petrokimya çıktısı olan hammaddeyi kim üretiyor

akrilik hammaddesi petrol yani petrol rafinerilerinden gelen hammadde akrilik fabrikasına gidiyor (mesela; aksa akrilik, dünyanın en büyük akrilik üreticisi) bu hammaddeler orada elyaf haline getiriliyor diye biliyorum

Birde tekstil ile ilgili olmayan resimcilikte kullanılan boya türü olan akrilik boya var, yağlıboya kıvamında, suluboya parlaklığında su bazlı bir boya türü kendisi. Yapısındaki esnek pigmentler sayesinde dış etkenlere yağlıboyadan daha dayanıklıdır. Tuval üzerinde çatlama yapmadığı için ressamlar tarafından tercih edilmektedir. Kokusuz ve çabuk kuruyan bir yapıya sahiptir. Renk alternatifleri ve tonlamalar elde etmek için beyaz renk tercih edilebilir veya suyla da inceltilebilir. Kullanım alanı resim sanatıyla sınırlı olmayıp dekorasyon ve ahşap vb. çeşitli boyamalarda da kullanılabilir. Akrilik boya hızla kuruyan bir boyadır. Akrilik boya kuru iken su ile temizlenebilir.

Akrilik, keskin bir kokuya sahip, renksiz olan ve akroliğin oksitlenmesi ile oluşan bir asit türüdür. Bu tür asidin ısıya, ışığa ya da metallere maruz bırakılmasıyla ortaya çıkan polimerler de akrilik olarak adlandırılır. Kimyada akriliğin formülü ise CH2=CH COOH’dür. yukardaki soru içinde, akriliğin hammaddesi petkim gibi kimyasal üretilen fabrikalardan geldiğini duymuştum, küçük plastik parçaları halinde geliyor chips deniliyordu sanırım ya da öyle birşey

Haftalık En Çok Okunanlar