Tekstil ve Moda Sitesi

Hangi Tür Kumaşlar Kış Mevsimi için Uygundur


Kış mevsiminin vazgeçilmezi kazaklar
Kışlık elbiselerde aranan ilk özellik ısıtıcı yani vücut ısısını muhafaza eden kumaşlardan yapılması gerekmektedir. Doğal olarak kış aylarında yağmur, kar, dolu gibi ıslatıcı doğa olaylarına karşı bedeni korumalı nem ve soğuğu dışarıda tutmalıdır.

Kış aylarında kullandığımız elbiseler kat kat giyilmeli, elbise bedene tam oturmalı çok büyük olmamalı ve vücut kıvrımlarını iyice sarmalıdır. İçe giyilen elbiselerde pamuklu veya yünlü kumaşlar veya yün karışımlı kumaşlar kullanılanılarak üretilen; teri emen ve hava alan elbiseler tercih edilmeli; en üste ise yağmur, kar gibi dış etmenlerin içeriye geçmesini önleyecek, üzerine düşen yağmur damlalarını içeriye almayacak ve yüzeyinden kayıp gitmesini sağlayacak türde elbiseler tercih edilmelidir. Eğer bu sağlanamazsa yağmur suyu elbisenin içine geçecek ve buharlaşan sıvı haldeki su, vücut ısını azaltacak ve üşümeye neden olacaktır. Kaban ve mont gibi en üste giyilen giysilerin içerisi yumuşak ve tüylü, dış yüzeyi ise daha düzgün ve suyun akıp gitmesini sağlayacak şekilde olmalıdır. Dış yüzeyler sentetik veya apre işlemi görmüş doğal lifler kullanılan kumaşlardan yapılmalıdır.

Kışın kullanılabilecek kumaşlar şunlardır; yün ve her türlü yün karışımlı kumaşlar, muline kumaşlar, serj kumaşlar, kaba ve yüzeyi tüylendirilmiş kumaşlar kış ayları için tercih edilebilir.

Kış giyiminin önemli bir aksesuarı ve olmazsa olmazları da kışlık ayakkabı ve botlardır. Kışlık ayakkabılar ayağa tam oturan su ve soğuğa dayanıklı, ayrıca karlı ve buzlu zeminlerde kaymayı önleyecek bir taban yapısına sahip olmalıdır.

Kışın Hangi Renk Elbise Giyilir
Kış aylarında genellikle koyu renk elbiseler tercih edilir ancak bu bir kanun değil dolayısıyla artık kışın bile renkli ve cıvıl cıvıl elbiseler görebiliyoruz. Kış modasının klasik renkleri: siyah, vizon, haki, bordo, hardal, kahverengi ve lacivert.

Yazlık Elbise Seçimi Yazımız

5 yorum:

kış aylarında giyilebilecek giysiler bölgeden bölgeye değişir bir antalyada giyilen giysi ayrı olur, ankarada giyilen elbise farklı olur, erzurumdaki kıyafetler ise bambaşkadır, bölgeye uygun giyinmek ve mevsim geçişlerinde hırka, yelek gibi sıcaklandığımızda hemen çıkarabileceğimiz elbiseler yanımızda olmalı, uygun ayakkabı önemli her mevsimde aynı ayakkabı giyilemez

kış ayları geliyor gelsin kasım, aralık, ocak, şubat ve mart soğukları çıksın gardroplardan kışlıklar gelsin atkılar, bereler, eldivenler. nerde benim botlarım kabanlarım, montlarım, gocuklarım.. doğalgaz faturaları, buzlu yollar falan filan

kışlık elbise seçimi nasıl yapılır, yağmurlu havalarda nasıl giyinmeliyiz, soğuk havalarda ne çeşit elbiseler giymeliyiz, karlı ve kapalı havalarda giyilmesi gereken elbiseler nedir bunları açıklayan güzel bir yazı olmuş.

Tek parçadan oluşan kalın giysilerin giyilmesi durumunda; dışarıda ve sıcak olan iç mekanlarda terleyeceğini hissettiği zaman insanın yapabileceği tek şey o kalın kabanı çıkarmak; bu durumda da altta ince bluz veya gömlek ile kalabiliyoruz, ancak ince ve üst üste giyinilmesi durumunda örneğin kabanın altına bir hırka, ceket veya kazak giyilmesi durumunda üstteki parçanın çıkarılarak terlemenin önüne geçilebilir. Kışın üşüdüğümüz veya soğuk olduğu için hasta olmuyoruz, terleme nedeniyle hasta oluyoruz terli iken dışarı çıktığımızda veya hem içerde hem dışarıda aynı kalınlıkta elbise giydiğimiz zaman beden ısı dengesini ayarlamak için terliyor, içerde terleyip ardından soğuk bir ortama girdiğimiz için hasta olunuyor.

Genelde yazın insanlar yazın terlememeye çalışır ancak kışın terlememek çok daha önemli, eğer terlerseniz, suyun buharlaşması nedeniyle çok daha hızlı ısı kaybedersiniz. Aynı zamanda kışın havanın çok kuru olduğu için terleme ile inanılmaz miktarlarda su kaybedilir. Çok fazla su kaybı dehidrasyona neden olur ve bu da hipotermi riskini önemli ölçüde arttırır. Terlemek donmayı kolaylaştırır.

Haftalık En Çok Okunanlar