Tekstil ve Moda Sitesi

Kumaş Nedir

Giyinmek; her insanın yeme, barınma gibi temel ihtiyaçlarından biridir
Kumaş, yapay veya doğal elyaflardan oluşan bir malzemedir. Kumaş, tekstil liflerinin düzgün bir yüzey ve değişmez kalınlıkta ince bir doku oluşturacak şekilde bir araya getirilmesiyle elde edilen her tür yapıya kumaş denir. Bu kumaşlar üretim tekniğine göre; dokuma, örme veya dokusuz yüzey (nonwoven) olabilir. Kumaşların özellikleri, yapımında kullanılan elyafa ve onlara uygulanan işleme bağlıdır.

İnsanlık tarihi boyunca kullanılan doğal lifler ipek, pamuk, yün ve ketendir. Daha sonra rayon, naylon, akrilik ve polyester içeren yapay elyaflar üretilmiştir. Kumaşlar, sırt çantaları, kıyafetler, çadırlar, ağlar, bayraklar, balonlar, paraşütler, yelkenler, halılar ve havlular gibi birçok öğenin oluşturulmasında kullanılır. En son bulunan veya icat edilen yapay elyaf ise 1993 yılında ağaç hamurundan üretilen lyocell olmuştur.

2 yorum:

kumaşlar yün, pamuk, ipek gibi malzemelerin ipliklerinden makinede dokunmuş veya örülmüş her türlü elbise üretmenin hammaddesi olan tekstil ürünlerine denir.

Kumaş nasıl yapılır: Birbiri içine geçen, yapışan, yapıştırılan lifler, filamentler ve/veya kalınlığına bağlı olarak önemli bir yüzey (düzlemsel) alana sahip ipliklerden imal edilen montajlanan ve lifleri bir arada tutan yapı kazandırmak için yeterli mekanik mukavemet sonucu bir araya getirilen tekstil liflerinden imal edilen malzemeler. Çoğu kumaş örülmüş veya dokunmuş halde, bazıları örgü, keçeleşme ve büküm gibi dokuma olmayan (nonwoven) işlemlerle üretilmiştir. Geniş tanımlama uygulandığında da, kumaşlar: bağcıklar, kafesler ve ağları içerir. Kumaş tekstil anlamında da kullanılır.

Haftalık En Çok Okunanlar